PMS - sve što trebate znati

Predmenstrualni sindrom (PMS) je nevidljivi neprijatelj koji svaki mjesec može pretvoriti žensko raspoloženje u emocionalnu oluju, dok tijelo postaje pravo bojno polje. Od iznenadne ljutnje i suza do fizičke boli i nadutosti, PMS donosi niz simptoma koji mogu dramatično utjecati na kvalitetu života. Iako je PMS neizbježan dio ženskog ciklusa, može se kontrolirati – uz pravo znanje i pristup.

Predmenstrualni sindrom (PMS) je nevidljivi neprijatelj koji svaki mjesec može pretvoriti žensko raspoloženje u emocionalnu oluju, dok tijelo postaje pravo bojno polje. Od iznenadne ljutnje i suza do fizičke boli i nadutosti, PMS donosi niz simptoma koji mogu dramatično utjecati na kvalitetu života. Iako je PMS neizbježan dio ženskog ciklusa, može se kontrolirati – uz pravo znanje i pristup.

Članak je pripremila:

Alison Kogoj - licencirana savjetnica za prirodnu plodnost s dugogodišnjim iskustvom, sistemsko-relacijska terapeutkinja, dipl. med sestra i predavačica

Hormoni, koje ciklički luče endokrine žlijezde kod žena, preplavljuju mozak i utječu na funkcioniranje neuronskih krugova. Kod svih žena u reproduktivnoj dobi mozak se pomalo mijenja svaki dan. Neki dijelovi mozga mijenjaju se za čak 25% svaki mjesec. Promjene mogu postati vrlo turbulentne, no većina ih žena prilično dobro podnosi. Ponekad su te promjene toliko nagle i velike da ih žena osjeti prekomjernim uzbuđenjem, zbog čega može biti nesposobna za rad ili razgovor s bilo kim, iznenada briznuti u plač ili osjetiti vrlo jak bijes, čak i agresiju. Prije samo nekoliko dana mogla je vidjeti puno lijepih stvari oko sebe, ali onda odjednom vidi mračnu budućnost i počinje mrziti sebe i svoj život. Čim se hormonska ravnoteža tijela ponovno promijeni i uspostavi ravnoteža, ona ponovno postaje najbolja verzija sebe. Ova ekstremna aktivnost ženskog mozga, uzrokovana cikličkim djelovanjem hormona, naziva se PMS i vrlo zorno pokazuje kako se ženski mozak može promijeniti u trenu.

Predmenstrualni sindrom, poznatiji pod skraćenicom PMS, je pojava koja prati menstrualni ciklus milijuna žena diljem svijeta. To je skup simptoma koji se obično pojavljuju 5 do 11 dana prije menstruacije i nestaju ubrzo nakon početka krvarenja. Iako je PMS čest, to je područje koje treba dodatno istražiti radi boljeg razumijevanja i učinkovitijeg upravljanja.

Simptomi PMS-a

PMS se manifestira širokim spektrom simptoma koji se mogu podijeliti u tri glavne kategorije:

  • Fizički simptomi: uključuju napetost, osjetljivost grudi, bolove u donjem dijelu trbuha, nadutost, glavobolje, izbijanje akni, probavne probleme, bolove u mišićima i zglobovima.

  • Emocionalni simptomi: Žene često osjete razdražljivost, tjeskobu, nemir, promjene raspoloženja, probleme sa spavanjem, nedostatak energije i umor, smanjeni libido, tugu, osjećaj depresije.

  • Bihevioralni simptomi: uključuju promjene u apetitu, iznenadni plač, agresivno ponašanje.


Učestalost i ozbiljnost

Većina žena osjeća nedostatak energije, letargiju, razdražljivost, depresiju i druge oblike nelagode prije mjesečnice, no ti su simptomi blagi do umjereni, ali se njima može upravljati. Ova vrsta stanja povezana je s padom estrogena i progesterona u krvi. 50 do 75% žena osjeti takve promjene barem nekoliko puta u životu. PMS, s druge strane, podrazumijeva izraženije i jače simptome koji se javljaju na tjelesnoj i emocionalnoj razini te često ozbiljno ometaju ženinu svakodnevicu i kvalitetu života. Takve promjene doživi 20 do 30% žena, a od toga čak 10% doživi veliku tjelesnu i psihičku iscrpljenost zbog simptoma, što zahtijeva liječničku i psihološku pomoć.

Uzroci PMS-a

Uzroci PMS-a još uvijek nisu u potpunosti poznati. Navodi se da se javlja zbog hormonskih promjena, točnije zbog preniske razine progesterona i nesrazmjera između estrogena, progesterona i testosterona. Kod nekih žena znakovi PMS-a su izraženi unatoč činjenici da su razine hormona u granicama normale. Postoji i teorija da je središnji živčani sustav osjetljiv na progesteron, čija se razina povećava u drugom dijelu menstrualnog ciklusa. Način života pojedinca, stres, povijest obiteljskih odnosa, prisutnost traume i emocionalna osjetljivost također doprinose razvoju i prisutnosti PMS-a.

Ublažavanje simptoma PMS-a

Srećom, postoji nekoliko načina s kojim možemo ublažiti simptome PMS-a:

  • Zdrav način života: redovita tjelovježba, uravnotežena prehrana i dovoljno sna mogu značajno ublažiti simptome.

  • Promjene u prehrani: preporučuje se smanjenje unosa kofeina, alkohola i soli, što može pomoći u smanjenju nadutosti i drugih fizičkih simptoma. Simptome PMS-a smanjuje i uravnotežena prehrana, a u lutealnoj fazi dobro je povećati unos složenih ugljikohidrata i zelenog lisnatog povrća. Tijekom lutealne faze ciklusa tijelo troši više kalorija pa je dobro dodati još koji obrok ili povećati porcije obroka.

  • Povećajte unos namirnica koje su bogate omega-3, magnezijem, željezom, kalcijem, a iznimno su važni i dodaci vitamina D i B-kompleksa.

  • Upravljanje stresom: Tehnike poput meditacije i joge mogu pomoći u upravljanju emocionalnim simptomima.


Dodatak prehrani PMS Relief

Određeni dodaci prehrani mogu pomoći u ublažavanju simptoma PMS-a. Primjer takvog proizvoda su Pms Relief kapsule, prirodni biljni i vitaminsko-mineralni dodatak prehrani. Neki od sastojaka koje sadrži kapsula: vitamin D, vitamin B6, magnezijev oksid, cink sulfat, ekstrakt obične konopljike, đumbir i kurkuma. Ove su kapsule osmišljene za sigurnu regulaciju hormona, poboljšanje raspoloženja, smanjenje emocionalnih promjena, sprječavanje nadutosti i grčeva te smanjenje nekontrolirane želje za grickalicama. Osim toga, mogu pridonijeti boljoj i čistijoj koži, više energije i općenito boljem osjećaju tijekom PMS-a.

U nekim težim slučajevima potrebno je uzimati i lijekove (progesteronska terapija), a BKT (bihevioralno-kognitivna terapija) dokazano smanjuje simptome PMS-a.


Teži oblik PMS-a je PMDD

Važno je napomenuti da postoji i teži oblik PMS-a koji se naziva predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD). Ovaj se pojam koristi u psihijatriji prema klasifikaciji bolesti, gdje se simptomi traže na psihološkoj razini. Simptomi PMDM-a su: napetost, tjeskoba, razdražljivost, kronični umor, nesanica, loša koncentracija, napadaji panike, mračne misli, agresivnost i agresija, depresija, suicidalne misli pa čak i pokušaji samoubojstva. Za PMDD mora biti prisutno pet simptoma koji se obično pojavljuju i traju tjedan dana prije početka menstruacije.

Predmenstrualni distrofični poremećaj stoga uključuje ozbiljnije emocionalne simptome koji uvelike utječu na svakodnevni život žene i zahtijevaju što prije liječničku pomoć.

Prednost PMS-a je predvidljivost

PMS nije tako rijedak, ali iskustvo se može jako razlikovati od žene do žene, pa čak i između menstrualnih ciklusa iste osobe. Žena koja poznaje i prati svoj menstrualni ciklus može pouzdano predvidjeti kada će joj nastupiti lutealna faza menstrualnog ciklusa, a s njom i simptomi PMS-a. U ovom slučaju, moguće je pravilno i na vrijeme se pripremiti.


Pročitajte ostale blogove
GINEKOLOGINJE, STRUČNJAKINJE I INFLUENCERICE SU PROGOVORILE O INTIMNIM INFEKCIJAMA
Zašto se sramimo vlastitih iscjedaka, odakle nam ideja da smo nešto pogriješile ako dođe do intimne infekcije i kako komun...
Sandra - PMS Relief
O moj Bože, opet taj PMS prije menstruacije. Jednostavno se osjećate iscrpljeno, nelagodno i imate stalni unutarnji nemir....
KAKO SE RIJEŠITI UPALA INTIMNOG PODRUČJA
Svaka žena se barem jednom u životu susretne s vaginalnom upalom. Članak je pripremila Alison Kogoj, licencirana savjetnic...